fotowoltaika na dom

Może założymy sobie fotowoltaikę ?
Awatar użytkownika
czp01
Kontakt:

fotowoltaika na dom

Post autor: czp01 » 4 gru 2019, o 19:02

Ostatnio jest chyba jakiś bum na montowanie paneli fotowoltaicznych.

Wiadomo jest dofinansowanie w ramach programu "Mój Prąd" gdzie można uzyskać maksymalnie 5 000 tyś zł zwrotu.

Można też odliczyć inwestycję od podstawy podatku (maksymalnie do 53 tyś zł inwestycji) co daje nam 9 540 zł zmniejszenia podatku.

Tak więc razem możemy złagodzić koszt inwestycji o 14 540 zł przy czym musimy wydać 53 000 zł - czyli stracimy w ogólnym rozrachunku 38 460 zł.

Za tą sumę zainstalowalibyśmy na dachu panele o mocy 10 kw czyli ( w zależności od ustawienia dachu itp) moglibyśmy liczyć, gdzie na produkcję 8500 kWh na rok czasu.

Temat poddaję pod zadumę w naszym małym gronie - zwłaszcza, że mój sąsiad na wiosnę wrzuca na dach garażu panele a na mojej ulicy parę dachów już w tym roku panelami się pokryło :)
Powierzchnia ogrzewana 240m2 z kotłownią
Zestawienia oraz bieżące statystyki spalania

verb

Re: fotowoltaika na dom

Post autor: verb » 4 gru 2019, o 21:25

Karoka se zainwestował w te panele i PC. Powiem Ci, jak masz kasę to inwestuj, bo qrde darmo wychodzi grzanie.
Tyle że trza wyłożyć kupę kasy najpierw, i pieron wie kiedy i czy się zwróci.

Awatar użytkownika
czp01
Kontakt:

Post autor: czp01 » 4 gru 2019, o 21:45

No myślę tak trochę przyszłościowo - a i przyjmuje, że nic się nie zwraca bo i postawienie domu też mi się nigdy nie zwróci.

Zgodnie z ustawami antysmogowymi (przyjmując, że mam kocioł 3 klasy) to mogę nim grzać jeszcze do 2027 roku. Później o ile nie zmienią przepisów trzeba będzie wymienić kocioł na V klasę lub na inne źródło.

Tak więc aby był spokój z węglem można by już pomyśleć o fotowoltaice na bieżące potrzeby plus CW latem i może jeszcze jakaś klima by doszła bo autko elektryka to jeszcze parę latek może zejdzie zanim się go kupi :).

W międzyczasie trzeba by docieplić górę i w 2027 machnąć pompę ciepła powietrzną dokładając jednocześnie paneli --- hmmm może to by i miało sens.

Musiałbym wyliczyć jeszcze ile ta pompa ciepła pożerałaby mi na sezon zimowy prądu na CO i CW zakładając, że na zimę spalam średnio 3 tony ekogroszku ale jakoś to wyliczenie mi nie wychodzi : :lol:
Powierzchnia ogrzewana 240m2 z kotłownią
Zestawienia oraz bieżące statystyki spalania

verb

Post autor: verb » 5 gru 2019, o 08:12

Pogadaj z Wiesławem, z tego co wiem to ważne jaka temp jest Ci potrzebna do zasilania CO. On też spalał podobne ilości. Na ES co miesiąc pisze ile prądu uzyskał i ile zeżarła pompa. Wie, bo sam mu montowałem podliczniki ;)
Koło września montowaliśmy PC w starym domu, na grzejnikach, facet zadowolony jak pieron, choć prądu na dachu nie produkuje.

Rafal

Post autor: Rafal » 5 gru 2019, o 08:47

W panele zainwestowałem i ja montaż wykonałem sam na budynku gospodarczym koszt to 13800. Falownik trójfazowy fronius 3kw palnele longi solar 3.1kwp. polecam firmę z Gliwic jak robiłem w tym czasie to była to najlepsza oferta https://smartepc.pl/
Na te chwilę czekam na odpowiedź z ministerstwa.

ODPOWIEDZ
kuchnie wrocław opinie